اهمیت صادرات فرش ماشینی کاشان

اهمیت صادرات فرش ماشینی کاشان

 

فرش ها از زمان گذشته تا بحال در معیشت ما نقش بسزایی داشته اند بطوریکه به گفته فعالان اقتصادی، امروزه ایران در این زمینه به خودکفایی رسیده و حتی میتواند در ایجاد اشتغال نقش بسزایی را ایفا کند.

به گزارش سازمان توسعه تجارت ایران، صادرات غیر نفتی کشور بدون میعانات گازی در سال 1395 به ارزش 36 میلیارد و 610 میلیون دلار بود که سهم صادرات فرش و صنایع دستی ایران 374 میلیون دلار بود که نسبت به سال 1394 از لحاظ ارزشی 12.5 درصد افزایش داشت.

به توجه اینکه سالیانه 170 میلیون مترمربع فرش ماشینی در کشور تولید می شود که که از این میان 80 تا 90 میلیون مترمربع نیاز داخلی است میتوان فرش ماشینی کاشان گفت کارخانه میتوانند تولیدات خود را افزایش دهند تا هم بستری برای ارز آوری داشته باشند وهم اشتغالزایی ورونق اقتصادی را برای کشور فراهم کنند.

به گزارش گمرک جمهوری اسلامی ایران، مجموع صادرات و واردات ایران در چهارماهه نخست امسال به 29 میلیارد و 272 میلیون دلار رسید که 6 درصد بیشتر از مدت مشابه سال 1395 است
پارسال مجموع تجارت خارجی ایران 27 میلیارد و 635 میلیون دلار بود. مجموع صادرات غیر نفتی ایران در این مدت نیز به 13 میلیارد و 459 میلیون دلار رسید.
 

 سرپرست شرکت سهامی نمایشگاه های بین المللی جمهوری اسلامی ایران گفت: صادرات فرش ماشینی در پنج ماه امسال نسبت به مدت مشابه پارسال نزدیک به 60 درصد افزایش نشان می دهد.

قبادی خاطرنشان کرد: ایران در بین 6 کشور صاحب سبک و قدرتمند در عرصه فرش ماشینی جای دارد و با وجود همه محدودیت‌های اقتصادی، فعالان کشورمان توانسته اند این صنعت را فعال و تولیداتش را بروز نگه دارند.
وی گفت: جمهوری اسلامی ایران سالیانه به حدود 60 کشور جهان صادرات دارد و برپایی این نمایشگاه می‌تواند در معرفی توانمندی‌های کشورمان موثر باشد.
سرپرست شرکت سهامی نمایشگاه های‌ بین المللی جمهوری اسلامی ایران اضافه کرد: پارسال طبق آمار گمرک حدود 400 میلیون دلار صادرات فرش ماشینی انجام شد و فعالان این عرصه در تلاشند امسال ارزش فرش ماشینی صادراتی را به بیش از 500 میلیون دلار برسانند

گفتنی است در میان کشورهایی که ایران به آنها صادرات داشته است مبادلات تجاری ایران وچین قدمت بسیار بالایی دارد .همکاری تجاری ایران وچین از سال 95 شروع شد  بطوریکه در سال 1998 میلادی سهم صادرات چین به ایران 657میلیون دلار و سهم صادرات ایران به چین 558میلیون دلار بوده است. که در این میان  انواع طرح و نقشه فرش های ماشینی کاشان دیده می شود.

 

در میان صادرکنندگان که در صف انتخاب فرش ماشینی و خرید فرش ماشینی ایران هستند, کاشان گوی سبقت را از دیگر شهرها ربوده و در مقام نخست قرار دارد. صادرات فرش ماشینی کاشان از امریکای لاتین شروع شده و درحال حاضر به بیش از ۴۰ کشور دنیا صادر می‌شود. در چند سال گذشته فرش ماشینی جایگاه خود را در بازارهای هدف پیداکرده و هرسال هم پیشرفت مطلوب و قابل توجهی داشته است و حالا با شرایط جدید بین‌المللی کاشان باید عزم خود را برای افزایش بیشتر بازارهای هدف جزم کند.

نکته ی قابل توجه برای افزایش صادرات فراهم کردن بستر مناسب وایجاد تسهیلات لازم جهت افزایش توانمندی ها و همچنین حضور فیزیکی در نمایشگاه‌ها و بازارهاست  همچنین وجود  نیروهای متخصص نیز می تواند بر افزایش صادرات موثر باشد. اگر شرایط و امکانات بیشتری در زمینه صادرات فرش به وجود اید هرسال حدود ۲۰ درصد افزایش صادرات خواهیم داشت.


کشورهای اروپایی بیشترین خریدار


مدیرعامل شرکت سهامی فرش ایران با بیان اینکه حدود ۸۰ درصد فرش کاشان در داخل ایران مورد استفاده قرار می‌گیرد، می‌گوید: بیشتر فرش‌هایی که کارکرده و کهنه هستند و نقش‌های خوبی دارند صادر می‌شوند. با توجه به کیفیت و طرح‌های سلیقه‌ای که در فرش کاشان وجود دارد به عنوان مثال فرش ماشینی 1500 شانه این کالا خود را با نیازهای بازارهای داخلی منطبق کرده و به همین دلیل زمینه بسیار خوبی برای اشتغال فراهم شده است. همچنین محمدرضا عابد اضافه کرد : البته صنعت فرش‌بافی در استان‌های همجوار کاشان مانند یزد هم رونق دارد. یزد از مناطقی است که فرش مشابه کاشان را با رنگ‌آمیزی‌های مختلف در بازار عرضه می‌کند ولی کاشان زمینه بسیار خوبی برای بازار داخلی دارد. مدیرعامل شرکت سهامی فرش ایران با بیان اینکه ارزش صادرات فرش کاشان در آمار گمرک به طور دقیق مشخص نیست و معلوم نیست که که چند درصد از صادرات متعلق به این شهر است، تصریح می‌کند: آمار کلی درباره صادرات فرش ارائه می‌شود ولی با توجه به مشاهداتی که در بازار وجود دارد حدود ۱۰ درصد فرش‌های صادراتی کهنه کشور از کاشان صادر می‌شود. عابد ادامه می‌دهد: بیشترین صادرات فرش کاشان به کشورهای اروپایی است. باید تلاش شود که زمینه صادرات فرش کاشان در بازارهای جهانی افزایش پیدا کند. ۳ عامل طرح و نقش، رنگ‌آمیزی و کیفیت مواد اولیه فرش می‌تواند زمینه‌ساز حضور در بازارهای جهانی باشد.

نظرات کاربران

کد امنیتی