انواع دستگاه های بافت فرش ماشینی

 

انواع دستگاه های بافت فرش ماشینی

 

دستگاه قالی بافی

دستگاه فرش دست بافت درابتدا دو گونه بود. زمینی و دیواری. دستگاه روی زمین در اندازه دلخواه بافنده چله کشی می شد و بسته به اندازه چند بافنده ان را می بافتند. دستگاه های دیواری نیز همین گونه بود. بنده به عنوان بافنده فرش دیواری در کودکی از تعدادی تیر و تخته یاد می اید که هر کدام کاربرد مهمی در چله کشی و بافت داشتند اما متاسفانه به دلیل گذشت زمانی طولانی- بیش از25 سال- اسامی یادم نمانده است. تنها نورد و تخته و چارچوب دستگاه گوله و چوب پشت گوله قالی در ذهنم حک شده است. این ابزارها اغلب از چوب بود و یک قالی سه در چهار به راحتی در ان دستگاه بافته می شد. ساختار دستگاه به گونه ای بود که بعد از بافت دو یا یک و نیم متر ان را به دور چوب زیرین دستگاه تاب داده و به پشت می فرستادند تا دوباره تارهای سفید برای بافت در دسترس باشد به این عمل کاشب کردن می گفتند. عمل کاشب-کاشف- کردن در تمام بافت قالی سه بار انجام می شد. البته این بستگی به سلامت بدنی شاگردانی داشت که می توانستند از نردبام خاص قالی بالا بروند و در فاصله 1.5 متری زمین بنشینند یا خیر. اگر کارگر معلولی در کارگاه بود این عمل بیشتر انجام می شد.

دستگاه های فرش بافی در ایران از سال 53 به بعد وارد شدند و روز به روز پیشرفته تر شدند. این نوشتار به انواع ماشین های فرش بافی در ایران پرداخته است.

 

دستگاه های بافت فرش ماشینی

 کمپانی های شونهر و ونویل ماشین فرش می سازند. این ماشین ها مشخصات گوناگونی دارد و برای بافت نوع ویژه ای از فرش بکار برده می شود. به عنوان مثال فرش 700 شانه 8 رنگ به وسیله ماشین مرتنر یا فرش شنل به وسیله شونهر400 بافته می شود.

اسامی انواع ماشین فرش بافی در تولیدات فرش کاشان

شگی ،کلاریس،گلیم و جاجیم: ماشین واندویل

فرش اتاق کودک،فرش سه بعدی؛ شنل،گبه و فرش پتینه : شونهر الفا400

گبه ماشینی،: ماشین شونهر الفا400

فرش 500 شانه :مرتنر

700شانه8رنگ : ماشین hcp

700شانه  طرح ترک تراکم2100،ماشین :schonherr

سایر مدل های 700 شانه و 1000 شانه با ماشین hcpx2

اما فرش 1200 شانه و فرش ماشینی گل برجسته 1200 شانه هردو با ماشین hci  بافته می شوند.

فرش ماشینی 1500 شانه تراکم 4500، نخ اکرولیک، 8 رنگ، تار و پود پنبه: hcpix3

این ماشین ها هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند.

 دو شرکت وندویل و شونهر سازنده ماشین های فرش بافی ماشینی هستند. ماشین های فرش بافی دو گونه اند قدیمی و جدید. ماشین های قدیمی با کارت های پانچ شده بافت را انجام می داده اند. یک ردیف کارت در دستگاه قرار گرفته شده و بعد از بافت دوباره جمع اوری و سری بعدی کارت روی دستگاه نصب می شده است. بنابراین امکان خطای انسانی در ان محتمل بوده و سرعت عمل را کاهش می داد.با این حال سرعت تهیه فرش ماشینی از فرش دستبافت بالاتر بود.

 

ماشین های مدرن فرش بافی جدید

 

دستگاه hcp

یک دستگاه بافت فرش ماشینی با سرعت بالاست.فرش های700شانه با تراکم 2550 با این دستگاه تولید میشوند و به دلیل ظرافت کار دستگاه پشت فرش کاملا یک دست و چینش گره ها قابل مشاهده است.این دستگاه از نخ های ویسکوز، اکرولیک و پلی استر به عنوان نخ خاب و جوت و پنبه به عنوان تار و پود استفاده می کند.

 

دستگاه hcpx2 

یک دستگاه فرش بافی با سرعت و دقت بسیار بالاست که توسط شرکت وندویل طراحی شده و با نقشه های دقیق کامپیوتری می تواند فرش هایی به زیبایی دستبافت ببافد. انتخاب پود ریز یا درشت به دست بافنده است و دستگاه به راحتی می تواند ان را بکار برد. در این دستگاه انواع نخ خاب استفاده می شود.کاربران این دستگاه معتقدند کمترین ضایعات پودی را دارد و پشت فرش نخ اضافه یا خرابی ندارد.

Schonher شرکت تولیدی شونهر یک شرکت المانی است که دستگاه های فرش بافی تولید می کند.این دستگاه ها نسبت به ماشین های اولیه و محصولات رقیب سر و صدای کمتری ایجاد می کنند. به دلیل سیستمی بودن  نقشه نوع بافت سریع تغییر می کند و انواع فرش را می توان با ان بافت.اما دقیقا به همین دلیل اگر در برنامه ریزی کامپیوتری اشکالی پیش بیاید، ضایع بزرگی به بافنده می خورد.فرش های ریز بافت با این دستگاه ها بافته می شوند. با این حال دستگاه ها گرانند.ایرانیان اگر چه در تولید برخی از قطعات ماشین فرش توفیقاتی داشته اند اما در تولید خود ماشین فرش هنوز موفقیتی کسب ننموده اند. محصولات ریزبافت فرش ماشینی مانند فرش 1200 شانه و یا 1500 شانه در ایران بیشتر خرید دارد اما در ترکیه و عربستان فرش درشت بافت ماشینی طرفدار بیشتری دارد. شرکت  وندویل از کشور بلژیک نیز تولیدهای متفاوتی دارد.ماشین های این شرکت از نظر تعدد رنگ در بافت کمتر هستند. اولین ماشین های فرش بافی ایران از کشور بلژیک وارد شد. این دو شرکت همه ساله دستگاه های معتبرتر و به روزتری تولید می کنند.امروزه دستگاه های این دو شرکت در دنیا معروف است. سیستم های کامپیوتری دستگاه ها موجب سرعت عمل بالا و کمتر هدر رفت محصولات ست و همچنین اشتباهات انسانی را به حداقل می رساند.

 

نظرات کاربران

کد امنیتی